PROGRAM PROFILAKTYCZNO-EDUKACYJNY NIEĆPAM 2010

W dniu 11 października 2010r. na sali gimnastycznej Gimnazjum w Psarach odbył się, jak co roku, program profilaktyczno - edukacyjny NIEĆPAM.

Wprowadzeniem do programu było wystąpienie Pani Jolanty Białas – psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Będzinie, które poświęciła tematowi rozwoju młodzieży poprzez kulturę fizyczną, jak ważna jest ona dla zdrowia i prawidłowego rozwoju oraz jak ważne jest zwłaszcza w okresie dojrzewania życie bez używek. Z kolei przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Będzinie Młodszy Aspirant Pan Tomasz Czerniak przedstawił młodzieży prawne konsekwencje posiadania narkotyków i dopalaczy.

Głównym punktem tegorocznego programu był koncert muzyczny w wykonaniu zespołu Easy Rider pt. „ŻYJ ŚWIADOMIE”.

Zespół rockowo – bluesowy Easy Rider jest obecny na scenie muzycznej od 30 lat.

W skład zespołu wchodzą:

  • Andrzej Wodziński (gitara, śpiew),
  • Jacek Gazda (gitara basowa),
  • Jarosław Wodziński (perkusja).

Muzycy tłumaczyli młodzieży, że dzięki temu, iż nie ulegają uzależnieniom i nałogom tak długo są obecni w świecie muzyki. Ponadto wysłuchaliśmy świetnego koncertu, w przerwie którego odbył się quiz muzyczny, z którym młodzież gimnazjum bardzo dobrze sobie poradziła. Nagrodami w quizie były płyty, kasety i plakaty zespołu.

Na zakończenie programu odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom turniejów promujących Zdrowy Styl Życia rozegranych w Gimnazjum w ramach programu profilaktyczno – edukacyjnego NIEĆPAM 2010 r.

  • turnieju BADMINTONA,
  • turnieju SIATKÓWKI,
  • turnieju PIŁKI NOŻNEJ.

Zwycięzcom pamiątkowe medale i dyplomy wręczył Wójt Gminy Psary Pan Marian Kozieł.

Program profilaktyczno – edukacyjny „NIEĆPAM” w formie koncertu pt. „Twoje Życie – Twój Wybór”

W dniu 12 października 2009 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Psarach przy współpracy z Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Ochotniczą Strażą Pożarną w Psarach pod honorowym patronatem Wójta Gminy Pana Mariana Kozieła, zorganizował program profilaktyczno – edukacyjny „NIEĆPAM” połączony z koncertem grupy rockowej EXCES dla uczniów Gimnazjum. 

Przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Będzinie Młodszy Aspirant Pan Tomasz Czerniak przedstawił młodzieży prawne konsekwencje posiadania narkotyków. Pani Maria Siwek – terapeutka Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii pracująca w Punkcie Konsultacyjnym w Katowicach zapoznała młodzież ze skutkami brania narkotyków prezentując sugestywny fragment filmu „Skazany na bluesa”. Grupa rockowa Exces z liderem Krzysztofem Jaryczewskim przedstawiła autorski koncert „Twoje życie – Twój wybór”, który był ważną częścią programu profilaktycznego, działań profilaktycznych i edukacyjnych prowadzonych w gimnazjum. Koncert trwał 120 minut, a jego repertuar stanowiły własne kompozycje Krzysztofa Jaryczewskiego, kompozytora, założyciela i pierwszego wokalisty zespołu Oddział Zamknięty. „Jary”- jak go nazywają znajomi - nagrał z Oddziałem Zamkniętym 2 płyty. W 1985 roku jego karierę przerwała choroba – mająca ścisły związek z nadużywaniem narkotyków i alkoholu, przez którą utracił głos na 16 lat. Teksty wykonywanych piosenek są osobistą i głęboką refleksją nad miłością, szukaniem sensu życia, czy swojego miejsca wśród ludzi. Piosenki poprzedzane były słownym, bardzo osobistym komentarzem, nadającym tematyczną spójność i wiarygodność.

W przerwie koncertu bezpłatnie wystąpił zespół HR – Hardstyle Revolution – grupa taneczna chłopców w składzie Deep, Energy, Maro, Cvanyy, Chaoss, Loxin, Brian. Grupa uprawia taniec Melbourne Shuffle – to taniec pochodzący z Melbourne, polegający na pozornym ślizganiu się po podłożu. Grupa była przyjęta entuzjastycznie szczególnie przez płeć piękną. Chłopcy przyjechali do Psar z Jastrzębia, Chorzowa, Zabrza , Dąbrowy Górniczej, Wojkowic, Czeladzi i Będzina.

Koncert został zorganizowany ze środków Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Psary.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i świetną zabawę, a szczególne podziękowania składamy Ochotniczej Straży Pożarnej w Psarach za udostępnienie bezpłatnie remizy oraz przypomnienie młodzieży jak niebezpieczny jest ogień i niekontrolowany pożar.

Program Profilaktyki Uzależnień Niećpam

Co roku jest organizowany w Gimnazjum w Psarach program słowno – muzyczny który jest znakomitym elementem działań w zakresie profilaktyki antynarkotykowej i antyalkoholowej.

Profesjonalnie przygotowany program skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej – najbardziej dziś narażonej na zagrożenia związane z uzależnieniami, ale także dla nauczycieli, wychowawców. Podczas spotkania muzycy z zaproszonych zespołów Rockowych, Blusowych przedstawiają problematykę uzależnień w sposób artystycznie atrakcyjny. Poprzez propagowanie idei zdrowego, wolnego od narkotyków życia, szacunku dla wartości najcenniejszych – rodziny, pracy. Muzycy docierają ze swą muzyką i przesłaniem do młodych ludzi.

W 2007 roku program był realizowany dniu 25 października przez zespół Bum Bum Bros pt. "NIE WARTO KUSIĆ ŚMIERCI".

W 2008 roku program został realizowany w dniu 27 października przez zespół BLUESMOBILE pt. "PAMIĘTAJCIE MACIE TYLKO JEDNO ŻYCIE".

 

AA+A-