Praca Psychologa w Ośrodku Pomocy Społecznej

  Praca Psychologa w Ośrodku Pomocy Społecznej

W sytuacji, gdy w naszym życiu pojawia się problem lub zespół problemów to najważniejszą kwestią wtedy staje się ich szybkie rozwiązanie. Bardzo często staramy się rozwiązać sami, z pomocą bliskich, czasami również życie przynosi rozwiązanie tego z czym się borykamy.

Bywa też tak, że nie widzimy sposobu wyjścia z konfliktu – wówczas pomocne może okazać się spotkanie 

z psychologiem lub terapeutą ds. uzależnień. Spotkanie tego typu to nic innego jak odszukanie w sobie zasobów, które przyniosą rozwiązanie.

Jeżeli:

odczuwasz trudności,

nadużywasz alkoholu, narkotyków lub innych środków psychoaktywnych,

nadużywasz jakiejś czynności by poczuć się lepiej,

odczuwasz lęki z/lub bez określonego powodu,

masz depresję i nie wiesz jak sobie z tym poradzić,

obawiasz się każdego wyjścia do ludzi, poza swoje mieszkanie,

czujesz się osamotniony (a),

czujesz się zestresowany (a), przeciążony (a),

masz trudności w relacjach z innymi ludźmi,

jesteś nadmiernie nieśmiały(a) i przeszkadza Ci to w życiu,

znalazłeś(aś) się nagle w trudnej sytuacji życiowej,

straciłeś(aś) sens życia, chcesz się rozwijać,

cierpisz na bezsenność,

cierpisz na dolegliwości zdrowotne bez określonej przyczyny,

cierpisz na zaburzenia jedzenia: bulimię, anoreksję,

straciłeś(aś) kogoś bliskiego i nie umiesz sobie z tym poradzić,

masz problemy w związku partnerskim,

masz trudności wychowawcze,

 

..... to nasze propozycje dla Ciebie

 

Diagnoza i Badania Psychologiczne

Zwykle dwukrotne spotkanie, na którym zostaje przeprowadzony wywiad psychologiczny, obserwacja i badania testowe. Testy dotyczące badania możliwości procesów poznawczych oraz istnienia zaburzeń.

 

Poradnictwo Psychologiczne

Jednorazowe bądź kilkukrotne. Ukierunkowane na głębsze zrozumienie problemu i wybór optymalnej strategii rozwiązania. Konsultacje psychologiczne poprzedzają również każdy inny rodzaj pomocy psychologicznej.

 

Pomoc Psychologiczna Dzieciom i Młodzieży

Dotyczy problemów szkolno – wychowawczych, radzenia sobie z trudnościami okresu dorastania, emocjonalnych, adaptacyjnych, interpersonalnych.

Terapia Krótkoterminowa Indywidualna

Dotyczy leczenia zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń emocjonalnych, długotrwałych problemów osobistych. Zwykle obejmuje od kilku do kilkunastu spotkań, przebiegających w odstępach tygodniowych. Skierowana do osób chcących szybko rozwiązać problem, a jednocześnie pogłębić samopoznanie.

 

Terapia osób pokrzywdzonych oraz osób współuzależnionych

Poszukiwanie pozytywnych zasobów w sobie, aktywna praca terapeutyczna w celu podniesienia własnej samooceny, zyskania pozytywnego obrazu własnej osoby. Odrzucenie etykietki ofiary, sprawne planowanie i dążenie do wyznaczonych celów.

Doradztwo pod kątem kierunków kształcenia i planowania kariery zawodowej

Obejmuje kilka spotkań (zwykle dwa), podczas których zostaje przeprowadzony wywiad oraz testy psychologiczne dotyczące zainteresowań, możliwości intelektualnych, twórczości.

Następuje diagnoza predyspozycji umysłowych, osobowościowych. Ostatnim etapem jest zapoznanie klienta z wynikami badań, ich omówienie i wspólne konstruowanie planów na przyszłość.

 

Interwencja Kryzysowa

Pomoc ukierunkowana na konkretny problem np.: rozwód, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, kryzys w związku partnerskim, choroba. Obejmuje kilka spotkań.

Istnieje możliwość utworzenia grupy terapeutycznej

Dla osób będących ofiarami przemocy domowej i współuzależnionych. Grupa ma działanie silnie terapeutyczne, działa na zasadzie wsparcia i dzielenia się osobistymi doświadczeniami.

 

Relaksacja i wizualizacja

Metody wyciszenia i uspokojenia polegające na rozluźnieniu poszczególnych partii ciała, delikatnym transie i włączeniu wyobraźni. Po kilku spotkaniach można obie metody stosować samodzielnie.

 

Konsultacje Psychologiczne on – line

Przez e – mail. Konsultacja jednorazowa (czasem kilkukrotna) służy szerszemu zrozumieniu problemu i znalezieniu korzystnej strategii jego rozwiązania. Konsultacje on – line wskazane są niekiedy, gdy utrudniony jest kontakt z psychologiem (np. w związku z pobytem za granicą, niepełnosprawnością, przeszkodami natury wewnętrznej).

 

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Będzinie ul. Krasickiego 17

Poradnia diagnozuje, bada,opiniuje ,wydaje orzeczenia, prowadzi terapię dzieci i młodzieży praktycznie od najwcześniejszego okresu życia do ukończenia nauki w szkole ponadgimnazjalnej. Prowadzi specjalistyczne zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. W poradni również można uzyskać informacje na temat ewentualnego wyboru zawodu i związanego z tym kierunkiem kształcenia.

Trudne początki......

Początki nie należą do najprostszych momentów w życiu, ale zawsze są konstruktywnie budujące dla każdego z Nas.

Zapraszamy do Punktu Konsultacyjnego w Psarach ul. Szkolna 100

tel. ( 0 -32) 263 – 15 – 67

Wszelkie pytania, wątpliwości prosimy kierować do Nas poprzez e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Sporządził: Aleksander Koćwin

 

AA+A-