Grupa Pierwszy Krok - 35 lat Wspólnoty AA

Grupa Pierwszy Krok - 35 lat Wspólnoty AA

Ruch Anonimowych Alkoholików w Polsce obchodzi 35 – lecie.

Anonimowi Alkoholicy są dobrowolną światową wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy spotykają się by osiągnąć i utrzymać trzeźwość. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest pragnienie zaprzestania picia.

Ponad dwa tysiące grup i 300 mitingów w Polsce każdego dnia – to efekt 35 letniej pracy wspólnoty Anonimowych Alkoholików w kraju. W Polsce jest potrzeba promowania wiedzy o pozytywnych efektach leczenia alkoholizmu. Profesor Wiktor Osiatyński prawnik, konstytucjonalista nie pijący od 26 lat, który sam korzystał z pomocy AA, powiedział, że działalność ruchu jest skuteczna m. in. dlatego, że jest on „wspólnotą odczuć i zachowań” pozwala zmienić swój styl życia, umożliwia kontakty z osobami już niepijącymi i uczy nie działać pod wpływem emocji. Problemem alkoholików nie jest to, by przestać pić. Każdy z nich przestawał pić dziesiątki razy. Problemem jest by nie zaczął ponownie kiedy już raz przestał”. Zdaniem profesora alkoholizm jest nieskuteczną formą samoleczenia, mimo że pozornie pozwala lepiej się poczuć i nawiązać więzi. Dlatego osoby leczące się z alkoholizmu korzystają z programu 12 kroków, który jest najważniejszym narzędziem w leczeniu. Przejście tych 12 kroków na początku osobom pijącym wydaje się bardzo trudne. Wymaga przypomnienia sobie o fakcie z własnej przeszłości, rozpoznania cech charakteru i pracę nad nim. Poziom leczenia w Polsce nie odbiega od metod stosowanych na Zachodzie, ale mentalność w podejściu do problemu choroby alkoholowej mamy lekceważący. 

Alkoholik, który nie podjął jeszcze terapii, nie dostrzega swojego uzależnienia – ze względu na wstyd kojarzony z pojęciem alkoholizmu, często zakłamuje swój nałóg, szuka usprawiedliwień, dla których sięgnął po alkohol. Alkoholizm jest także przyczyną nie tylko moralnego i społecznego ale i kulturalnego upadku człowieka. Alkoholik nie chodzi do kina, teatru, nie spędza czasu wolnego z rodziną, nie rozmawia z ludźmi – tylko pije.

Ta choroba jest psychosomatyczna – czyli w wyniku chorego sposobu myślenia cierpi ciało i dusza. Z tej choroby nie da się wyleczyć, natomiast można nauczyć się żyć z tą chorobą o ile się przestrzega zaleceń zawartych w programie 12 kroków nie sięgając po alkohol.

W Psarach istnieje grupa Pierwszy Krok, gdzie uczymy się nowego trzeźwego sposobu myślenia, dzięki któremu nasze życie staje się lepsze, bardziej wartościowe. 

Spotkania odbywają się w piątek w godzinach 17:00 – 19:00. 

Przynależność do grupy jest potrzebna, gdyż daje poczucie pokrewieństwa doświadczeń życiowych jej członków. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do nas. 

Punkt Konsultacyjny

ul. Szkolna 100 

42 – 512 Psary

Można do nas pisać

e – mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. (0 -32) 263 – 15 - 67

AA+A-